Škola v prírode Taliansko

Školský itinerár BUON GIORNO

Školské zápisky s názvom BUON GIORNO sa začali písať 8. júna, kedy sa o 19. 00 hodine zišla pred Podnikateľským inkubátorom v Handlovej skupinka 38 žiakov a 4 učitelia ZŠ Školská. Táto zostava cestovateľov sa vydala do netradičnej školy v prírode do prekrásneho mesta Lignano Sabbiadoro v Taliansku.

Na ceste do Lignana vládlo v autobuse vzrušenie, očakávanie a dobrá nálada. Všetci boli zvedaví, čo zaujímavé nám ponúkne Jadranské more. Po príchode sa žiaci ubytovali naozaj bleskovo, pretože sa tešili na more. Hneď pri prvej prechádzke sme sa oboznámili s plážou, obrovským dreveným mólom, krabmi, mušľami, ale hlavne morom, ktoré si pre nás pripravilo ideálne podmienky na kúpanie.

Zahanbiť sa nedalo ani samotné mesto, ktoré nám ponúklo množstvo atrakcii a prekvapení. Veľmi zaujímavá bola viac ako 3 km dlhá pešia zóna lemovaná palmami a zdobená obrovskou fontánou. Práve tu turisti sme si mohli kúpiť suveníry pre rodičov, súrodencov, starých rodičov a priateľov. Na každom kroku bol stánok so super zmrzlinkou, na ktorej sme si pochutnávali každý večer.

Pobyt pri mori nám ponúkol aj mnoho možností na učenie sa. Tým, že sme chodili k moru v rôznom čase mali sme možnosť vidieť príliv a odliv. More je plné najrôznejších druhov lastúrnikov, krabov, medúz...spoločnosť nám robili aj zvedavé čajky, ktoré vždy sedeli veľmi blízko nás a čakali, čo by mohli uchmatnúť. Na vlastných chuťových pohárikoch sme otestovali chuť pravej morskej vody. Pri pohybe po pláži aj meste sme využívali naše jazykové znalosti hlavne z angličtiny, nemčiny a čo to sme sa priučili aj v taliančine.

Pobyt sme si spestrili rôznymi súťažami napr. súťaž o najkrajšiu izbu, súťaž o najlepšieho hráča vo vybíjanej, súťaž o najdlhší hod kriketkou na pláži, súťaž o najlepšie družstvo v štafetovom behu na pláži, súťaž o najkrajší pieskový hrad, súťaž o najkrajší plážový obrázok, súťaž o najkrajšiu mušľu...

Obrovským zážitkom bola aj návšteva Gulliverlandie – obrovského zábavného parku s atrakciami pre všetky vekové kategórie. Práve tu sme si mohli zajazdiť na húsenkovej dráhe, pretekať sa na mini formuliach a terénnych autách, voziť sa na kolotočoch, obstreľovať sa penovými loptičkami, vidieť vystúpenie tuleňov a klaunov v cirkuse. V ďalšej časti parku sme objavili aj plťky, na ktorých sa dala prežiť adrenalínová jazda, mohli sme sa prejsť cez dinopark s dinosaurami v životnej veľkosti. Navštívili sme aj akvárium s rôznymi druhmi rýb, ale najväčším lákadlom aj tak bol tunel, v ktorom nad hlavami plávali žraloky. V nenápadnej veži sme si mohli vyskúšať voľný pád a hneď vedľa nám dráhu skrížili veľké kladivá. Úspech určite mal aj kolotoč po ležiačky, ktorý sa točil naozaj veľmi rýchlo. Za cirkusom sme mohli obdivovať aj 7 divov sveta, samozrejme v zmenšenej podobe.

Vyskúšali sme si aj plavbu loďou na krásny Mušličkový ostrov, kde sme si nazbierali mnoho mušlí najrôznejších veľkostí a tvarov.

V Taliansku bolo fakt super o čom svedčí aj 38 opálených a spokojných tvári našich žiakov a spokojné tváre pani učiteliek Havranovej, Kurišovej, Iliašovej a paná učiteľa Holicu.

Arrivederci.

p. uč. Holica