Žiacka rada školy

1. ŽŠR pri ZŠ Školská ulica
  2. Adresa sídla: ZŠ Školská ulica 526/53, 97251 Handlová

Článok II.

Pôsobnosť a poslanie žiackej školskej rady

1. Žiacka školská rada je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom .

Článok III.

Činnosť žiackej školskej rady

1. Žiacka školská rada podáva návrhy na mimoškolské činnosti a podujatia, ktoré zároveň organizuje.
  2. Žiacka školská rada rieši problémy a sťažnosti žiakov s vedením školy. Zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľovi a k vedeniu školy, predkladá im svoje stanoviská a návrhy, zastupuje žiakov aj navonok.
  3. Žiacka školská rada prijíma, konzultuje a iniciuje návrhy na zveľadenie priestorov školy
  4. Iniciuje školskú záujmovú činnosť.
  5. Žiacka školská rada sa podieľa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku.
  6. Žiacka školská rada je schopná uznášať sa, ak je na jej zasadnutí prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov. Na jej platné uznesenie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov žiackej rady. Na platné uznesenie žiackej rady vo veci voľby a odvolania.

Článok IV.

Zloženie žiackej školskej rady a spôsob voľby jej členov

1. Žiacka školská rada          -  členovia ŽŠR        -1 zástupca z každej triedy od 2. – 9. ročník

-dobrovoľníci

-   vedenie ŽŠR         -predseda

-zástupca z každej triedy 2. Stupňa

1. Členmi ŽŠR rady sú zastupovaní všetci žiaci školy.
  2. V každej triede sa zvolí jeden zástupca tajným hlasovaním.
  3. Členovia ŽŠR si spomedzi seba zvolia predsedu a podpredsedu tajným hlasovaním.
  4. Z každého zasadnutia sa robí zápisnica.
  5. Predsedom ŽŠR sa stáva žiak, ktorý v tajnom hlasovaní získa najväčší počet hlasov.
  6. Členovia ŽŠR sú volený na obdobie 1. roka.

Článok V.

Práva a povinnosti člena a vedenia žiackej školskej rady

1. Člen má právo :

- byť informovaný o všetkých skutočnostiach, ktoré sú predmetom rokovania žiackej

školskej rady a slobodne sa k nim vyjadrovať

- predkladať na rokovanie ŽŠR vlastné námety, prípadne materiály

1. Člen ŽŠR je povinný sa zúčastňovať na jej zasadnutí. Neospravedlnená účasť na troch po sebe nasledujúcich zasadnutiach sa hodnotí ako nezáujem o výkon funkcie a neplnenie povinnosti člena ŽŠR podľa tohto štatútu.
  2. Z každého zasadnutia žiackej rady sa vyhotoví zápisnica .

Článok VI.

Povinnosti predsedu ŽŠR

1. Predseda žiackej školskej rady je štatutárnym orgánom, ktorý riadi činnosť ŽŠR a koná v jej mene.
  2. Predseda ŽŠR zvoláva, pripravuje a riadi zasadnutia žiackej školskej rady.

Článok VII.

Hospodárenie žiackej školskej rady

1. Žiacka školská rada nemá žiadny majetok .

Článok VIII.

Žiacka školská rada zasadá v určený deň v druhý týždeň v mesiaci, ak nie je stanovené inak.

Článok IX.

Tento štatút bol prerokovaný a schválený na zasadnutí ŽŠR

Dňa .......................... a od toho dňa nadobúda účinnosť

Dátum :

Podpis predsedu ŽŠR                                           Podpid koordinátora ŽŠR                                 Podpis riaditeľa školy

......................................................                            ................................................                               ...................................................