Kolektívna zmluva Všeobecná charakteristika školy Charakteristika školského vzdelávacieho programu Vnútorný systém kontroly a hodnotenia Školské učebné plány Zmeny v školskom roku 2011/2012 Zmeny v školskom roku 2012/2013

Vzdelávací program

Charakteristika školského vzdelávacieho programu

2  Charakteristika školského vzdelávacieho programu

 

2.1 Pedagogický princíp školy (vlastné ciele výchovy a vzdelávania ) 

Prvoradým cieľom našej školy je:

-  výchovno-vzdelávaciu činnosť smerovať k príprave žiakov na život, ktorý od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy, pripraviť človeka rozhľadeného, vytrvalého, schopného kooperovať a pracovať v tíme, schopného sebamotivácie k celoživotnému vzdelávaniu, dosiahnuť zvýšenie gramotnosti v oblasti IKT žiakov v našej škole, zabezpečiť kvalitnú prípravu žiakov v cudzích jazykoch so zreteľom na možnosti školy, so zameraním na komunikatívnosť a s ohľadom na schopnosti jednotlivých  žiakov,formovaťu žiakov tvorivý životný štýl, vnútornú motiváciu, emocionálnu inteligenciu, sociálne cítenie a hodnotové orientácie, vychovávať žiakov v duchu humanistických princípov, v spolupráci s rodičmi žiakov vychovať pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí.

Ďalšie ciele:  posilniť úlohu a motiváciu učiteľov, ich profesijný a odborný rast,  podporovať talenty, osobnosť a záujmy každého žiaka,  skvalitniť spoluprácu s rodičmi, verejnosťou a inými školami aj v zahraničí,  zaviesť nové formy a metódy práce. V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu sa zameriame hlavne na nasledujúce kompetencie:

Učenie- byť zodpovedný za svoje vzdelávanie, organizovať svoj učebný proces, byť schopný riešiť svoje problémy

Objavovanie -získavať informácie z rôznych zdrojov, radiť sa s ľuďmi zo svojho okolia, overovať si vierohodnosť získaných poznatkov

Myslenie a uvažovanie -zúčastňovať sa diskusií a vyjadrovať vlastný názor hodnotiť sociálne správanie súvisiace so zdravím a životným prostredím, chápať súvislosti medzi minulosťou a prítomnosťou ,vnímať hodnoty umenia

Komunikácia- počúvať druhých a rešpektovať ich názory, vedieť sa vyjadriť písomnou formou, schopnosť prezentovať sa a hovoriť na verejnosti, obhajovať a vhodne argumentovať svoj názor, rozumieť, dohovoriť sa , čítať a písať aspoň v jednom cudzom jazyku

Kooperácia-schopnosť spolupracovať a pracovať v tíme, nadväzovať a udržiavať kontakty, prijímať rozhodnutia, posudzovať a hodnotiť

Práca -vytvárať projekty, organizovať svoju vlastnú prácu, preberať zodpovednosť, prispievať k práci skupiny

Adaptácia- využívať informačné a komunikačné technológie, hľadať nové riešenia, schopnosť prijímať a riešiť zmeny, riešiť obtiažne situácie

 

2.2  Zameranie školy a stupeň vzdelania 

          Prvoradou úlohou našej školy je poskytnúť žiakom základné vedomosti a zručnosti zo všetkých oblastí na takej úrovni, aby boli pre nich východiskom pre ďalšie štúdium na strednej škole.

          Pri vzdelávaní a výchove  našich žiakov sa  budeme zameriavať predovšetkým na výučbu cudzích jazykov – od 3. ročníka sa povinne vyučuje cudzí jazyk, na rozvoj zručností a spôsobilostí pri práci s IKT prostredníctvom informatickej výchovy od 2. ročníka.

          Vo výchovnej oblasti sa škola bude orientovať na environmentálnu výchovu – vedenie žiakov k ochrane prírody a k zodpovednému prístupu k nej, na poznávanie kultúrneho dedičstva svojho kraja, na rozvoj zdravého životného štýlu prostredníctvom pestrej športovej  mimoškolskej činnosti, na rozvoj záujmov žiakov prostredníctvom záujmových krúžkov.

          Ďalšia činnosť školy bude smerovať k tomu, aby  sa škola stala Otvorenou školou pre všetkých občanov obce a poskytovať im služby v oblasti vzdelávania a športu. Našou prvoradou snahou je premeniť školu na také prostredie, v ktorom sa deťom s rôznorodými potrebami dostane nie len kvalitná vzdelávacia starostlivosť, ale kde sa budú cítiť bezpečne a spokojne.  
          Pripojujeme sa tak vzdelávacím trendom Európskej únie a naším cieľom je rozvíjať u žiakov také kompetencie, ktoré im uľahčia bezproblémový vstup do života v 21. storočí. Chceli by sme, aby škola bola miestom, ktoré žiakov motivuje a podporuje k aktívnemu celoživotnému učeniu. Nechceme žiakom iba sprostredkovávať množstvo vedomostí, ale chceme u nich rozvíjať pre život dôležité kompetencie – učiť sa, riešiť problémy, využívať informačné a komunikačné prostriedky a technológie pre kvalitnú a účinnú komunikáciu s okolitým svetom, chápať základné ekologické súvislosti.

          Základná škola je zameraná na kvalitné vyučovanie s využitím výpočtovej techniky. Vyučujúci dosahujú v integrácii IKT do vyučovania výborné výsledky a práve v tom chceme  pokračovať. Sme si vedomí toho, že je potrebné  neustále sa vzdelávať, a preto si zvyšujeme kvalifikáciu a zapájame sa do rôznych projektov. Nezanedbateľným zameraním školy je zdravý spôsob života žiakov i učiteľov, vyrovnané vzťahy medzi nimi, využitie voľného času mládeže a poskytnutie špeciálneho spôsobu vyučovania žiakom so špecifickými poruchami učenia. Naša škola má veľmi dobrých pedagógov, ktorí nielen kvalitne učia, ale sa starajú aj o voľnočasové aktivity žiakov. Deťom ponúkame každoročne bohatú mimoškolskú i záujmovú činnosť. Chceme ďalej rozvíjať silné stránky školy a maximálne eliminovať  a  napravovať to, čo považujeme za nedostatky (slabé stránky).

 

2.3  Profil absolventa ISCED 1 

          Absolvent 1.stupňa ZŠ svojím vystupovaním robí  dobré meno škole, je schopný vytvárať dobré medziľudské vzťahy, je  schopný hodnotiť  svoju úlohu v škole, v rodine a v spoločnosti, je  schopný starať sa i o svoje fyzické i psychické zdravie,  vie uzatvárať kompromisy, je  schopný vyhľadávať, hodnotiť a využívať pri učení rôzne zdroje informácií, osvojuje   si metódy štúdia a  práce s informáciami, má schopnosť vnímať umenie, snaží  sa porozumieť mu a chráni umelecké prejavy, je  si vedomý svojich kvalít.

          Sme škola a ako vzdelávacia inštitúcia sa nevzdávame ani úlohy výchovy, preto chceme, aby náš absolvent bol aj usilovný, svedomitý, samostatný, čestný.

Kompetencia k učeniu: vie sa učiť, zodpovedá  za vlastné učenie, pozná sám seba - vie sa zhodnotiť.

Kompetencia k riešeniu problémov: rozpozná a pochopí problém, premyslí a naplánuje spôsob riešenia, využíva vlastný úsudok a skúsenosti.

Kompetencia komunikačná: vyjadruje sa výstižne, súvisle a kultivovane v písomnom i ústnom  prejave, aktívne počúva, vie argumentovať.

Kompetencia sociálna a občianska: uzná iných a vie spolupracovať v skupine, upevňuje dobré medziľudské vzťahy, v prípade potreby poskytne pomoc, alebo o ňu požiada, vie sa dohodnúť a dodržiava dohodnuté pravidlá, je empatický, je asertívny, rešpektuje  a oceňuje tradície, má pozitívny postoj k umeniu, chápe základné ekologické súvislosti a environmentálne problémy, využíva základné znalosti v jednotlivých vzdelávacích oblastiach v praxi.

Kompetencia matematická a prírodovedná: používa základné matematické myslenie na riešenie praktických problémov v každodenných situáciách, rozvíja si schopnosť objavovať, pýtať sa a hľadať odpovede

Kompetencia IKT: používa vybrané informačné a komunikačné technológie pri vyučovaní, vie používať kreslenie a písanie na počítači, dokáže komunikovať pomocou elektronických médií.

Kompetencia kultúrna: dokáže pomenovať druhy umenia  a ich hlavné nástroje a vyjadrovacie prostriedky na úrovni primárneho vzdelávania, cení si a rešpektuje kultúrno-historické dedičstvo a ľudové tradície, pozná základné pravidlá, normy a zvyky s úpravou zovňajška človeka, správa sa kultúrne, kultivovane.

 

2.4  Pedagogické stratégie  

            V oblasti rozumovej výchovy je naším cieľom rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, samostatnosť, aktivitu, sebahodnotenie. Osobnostný a sociálny rozvoj budeme realizovať stimuláciou skupín žiakov so slabšími vyučovacími výsledkami, podporou  individuálnych schopností. Budeme sa snažiť dôsledne vychádzať z potrieb žiakov a motivovať ich do učenia pestrými formami výučby. Chceme si všímať ich talent v jednotlivých oblastiach a rozvíjať ho do maximálnej možnej miery. Viac budeme preferovať samostatnú prácu žiakov a ich cieľavedomé zvládanie učiva. Budeme podporovať  vyučovanie pomocou didaktickej techniky,  samostatné a tímové projekty, dlhodobé samostatné práce,  prezentácie a obhajobu výstupov,  praktickú výučbu.

Dôraz bude kladený na samostatnosť a zodpovednosť za učenie. Využijeme  IKT vo vyučovaní. Práca v  oblasti environmentálnej výchovy je na našej škole veľmi bohatá. Aktivity sú zapracované do všetkých predmetov, hlavne prírodovedných. Žiaci majú o túto oblasť veľký záujem a dosahujú aj veľmi dobré výsledky v súťažiach.

Pri prevencii drogových závislostísa chceme zamerať aj na iné aktivity ako besedy. I napriek tomu, že s tvrdými drogami sme sa nestretli, treba sústavne pôsobiť proti fajčeniu a alkoholickým nápojom cez koordinátora, rodičov a všetkých vyučujúcich, účelným využívaním voľného času i vlastným príkladom. Pri našej práci budeme klásť dôraz aj na vyučovanie v rôznom prostredí (exkurzie, výchovné koncerty, prehliadky kultúrnych pamiatok a múzeí, športové aktivity ...).

 

2.5  Profil absolventa ISCED 2 

            Kompetenčný profil absolventaje zameraný na rozvoj osobnosti žiaka. Na základe doterajších poznatkov navrhujeme kľúčové kompetencie, ktoré by mal získať  a osvojiť si  žiak ISCED 2  vzdelávania. Kľúčové kompetencie sú nadradeným princípom vo vzdelávaní.
            Pri návrhu kompetenčného profilu žiaka rešpektujeme požiadavky projektu Milénium, nového školského zákona ( 245/1998 Z.z.), štátneho vzdelávacieho programu, prihliadame na požiadavky žiakov, rodičov žiakov a zriaďovateľa.

Každá kompetencia je vyjadrená tým, aké získa žiak vedomosti, zručnosti a postoje.
1. Kompetencia učiť sa učiť – organizácia a riadenie vlastného procesu učenia, získavanie, spracovávanie poznatkov a schopnosť používať ich v rôznych situáciách a kontextoch:

Vedomosti:  žiak pozná vlastné učebné stratégie: osvedčené metódy učenia, vlastné schopnosti a zručnosti i svoje slabé stránky, žiak sa vie orientovať v dostupných príležitostiach k ďalšiemu vzdelávaniu.

Zručnosti:  vie organizovať vlastné učenie, získavať nové vedomosti a spájať ich  s už osvojenými   poznatkami, vie sa učiť samostatne, byť vytrvalý,
koncentrovať  sa na prácu a učenie,  používať multimediálne prostriedky,
kriticky reflektovať obsah a cieľ učenia,  používať pri hovorenom prejave vhodné rečové prostriedky (intonáciu, melódiu, dôraz, gestá, mimiku a pod.)

Postoje:  má pozitívny postoj k učeniu ako prostriedku obohacovania života a činnosti človeka,  je motivovaný k učeniu a  verí vo vlastné schopnosti, je prispôsobivý a flexibilný,  je ochotný pracovať na sebe a ďalej rozvíjať svoje kompetencie,  je schopný ujať sa vlastnej iniciatívy pri učení.

2. Kompetencia komunikovať v materinskom jazyku– schopnosť vnímať a interpretovať myšlienky, pocity a informácie v ústnej aj písanej podobe a schopnosť zapojiť sa do komunikácie v rôznych sociálnych súvislostiach a prostrediach – v práci, doma, v škole, pri voľnočasových aktivitách.

Vedomosti:  slovná zásoba,  gramatické pravidlá, základné literárne druhy a žánre (rozprávka, mýtus, báseň, legenda, lyrická poézia, dráma novela) a ich hlavné rysy,  druhy neliterárnych textov (životopis, formulár, správa, úvodník, esej, príhovor atď.) a ich hlavné znaky,  rôzne typy slovnej interakcie (dialóg, interview, diskusia,....) a ich hlavné znaky, - komunikatívna funkcia, hlavné znaky slohových štýlov.

Zručnosti: komunikuje hovorenou aj písanou formou, rozumie rôznym typom oznámení v rôznych situáciách a s rôznym zámerom, číta s porozumením rôzne druhy textov, používa pri čítaní rôzne stratégie vzhľadom k svojmu zámeru (informatívne čítanie, študijné čítanie, čítanie pre radosť,...) a k typu textu, počúva a rozumie rôznym druhom rečových prejavov v rôznych komunikatívnych situáciách,  začne, vedie a ukončí konverzáciu v rôznych komunikatívnych kontextoch, vyhľadá, utriedi a spracuje informácie, fakty a pojmy v písanej podobe a používa ich pri štúdiu a pri systematizovaní svojich poznatkov,
hovorí plynulo, zrozumiteľne a zhodnotí, či ostatní jeho oznámeniu rozumeli,
tvorí rôzne typy textov s rôznym zámerom, zhodnotí tento proces (od prípravy textu až po jeho čítanie), presvedčivo sformuluje svoje argumenty v písanej aj hovorenej podobe a venuje plnú pozornosť argumentom ostatných,  používa podporné prostriedky (poznámky, schémy, mapy, diagramy) pri tvorbe prezentácií komplexných textov v písanej aj hovorenej podobe (príhovor, dialóg, návod, interview, diskusia).

Postoje:  uvedomuje si jazykovú pestrosť a variabilitu foriem komunikácie v rôznych obdobiach a rozdielnych geografických a sociálnych prostrediach, sebavedomo sa vyjadruje na verejnosti, je ochotný usilovať okrem spisovného vyjadrovania aj o jeho estetickú kvalitu, rozvíja si pozitívny postoj k literatúre, pristupuje otvorene k názorom a argumentom ostatných, je schopný viesť konštruktívny a kritický dialóg, rozvíja si pozitívny postoj k materinskému jazyku a vníma ho ako potencionálny zdroj osobného a kultúrneho obohatenia,
rozvíja si pozitívny postoj k medzikultúrnemu dialógu.

3. Kompetencia komunikovať v cudzom jazyku– schopnosť vnímať a interpretovať myšlienky a informácie v ústnej aj písanej podobe a schopnosť zapojiť sa do komunikácie v bežných sociálnych situáciách.

Vedomosti:  slovná zásoba, gramatika a sloh, literárne a neliterárne texty (rozprávky, mýty, legendy, novely, listy, správy atď.) a ich hlavné znaky.

Zručnosti:   začne, vedie a ukončí konverzáciu na tému rodina, osobné záujmy a každodenné činnosti,  počúva a porozumie hovoreným prejavom v jednoduchších situáciách (témy: rodina, osobné záujmy, každodenné činnosti), číta s porozumením bežné texty a v prípade dobre známej témy aj texty odbornejšieho charakteru,  tvorí text v danom jazyku.

Postoje:  je citlivý ku kultúrnym rozdielom,  je ochotný nadväzovať kontakty s ľuďmi z odlišných kultúr, dokáže sa brániť predsudkom o kultúrnych stereotypoch.

4. Kompetencia realizovať matematické, prírodovedné a symbolické aplikácie– schopnosť používať základné matematické operácie (sčítanie, odčítanie, násobenie a delenie) pri riešení problémov každodenného života. Dôraz je kladený predovšetkým na proces riešenia ako na samotný výsledok a znalosti. V prírodných vedách sa jedná o znalosti a metodológie použiteľné na vysvetlenie javov v okolitom svete.

Vedomosti:  dôkladná znalosť matematických operácií a schopnosť používať ich v rôznych každodenných situáciách (sčítanie, odčítanie, násobenie a delenie, percentá, pomer, miery a váhy),  matematické termíny a pojmy, základné zásady geometrie a algebry.

Zručnosti:Svoje vedomosti aplikuje v týchto oblastiach: domáci rozpočet (vyrovnanosť príjmov a výdavkov, plánovanie dopredu, šetrenie),  nakupovanie (porovnávanie cien, miery, váhy, peňažná hodnota), cestovanie a voľný čas (vzťah vzdialenosti a času, meny a ceny), rozumie symbolickému a formálnemu matematickému jazyku (symboly, vzorce) a rozumie ich vzťahu k prirodzenému jazyku,  používa matematické symboly a vzorce,  používa matematické jednotky, rozumie rôznym druhom vyjadrenia matematických objektov, fenoménov a situácií a pracuje s nimi, vyberá si vhodné spôsoby matematického vyjadrenia, sleduje a hodnotí argumentáciu, odkrýva hlavné myšlienky argumentácie (zvláštne dôkazy) atď.,  matematicky myslí a uvažuje (používa matematické spôsoby myslenia),  abstrahuje a zovšeobecňuje, matematicky modeluje (napr. analyzuje a vytvára modely), aplikuje existujúce modely na blízke problémy,  komunikuje o matematike s použitím matematického jazyka,  používa pomôcky a prostriedky (napr. informačné technológie), vie, na aké otázky môže matematika odpovedať, rozlišuje rôzne druhy matematického tvrdenia (tvrdenie a hypotézu), rozumie možnostiam a obmedzeniam daného pojmu alebo konceptu,  rozumie matematickým dôkazom, kriticky uvažuje,  premyslí a naplánuje spôsob riešenia problému, volí vhodné spôsoby riešenia, využíva pri riešení problémov vlastný úsudok a skúsenosti ako i logické a matematické postupy.

Postoje:  nemá strach z čísel,  dokáže používať matematické operácie pri riešení bežných problémov v každodennom živote,  rešpektuje pravdu,  dokáže hľadať zdôvodnenia určitého tvrdenia, prijme alebo odmietne názory druhých na základe pravdivých alebo nepravdivých dôkazov,  vníma najrôznejšie problémové situácie, rozpozná a pochopí problém, premýšľa o nezrovnalostiach a ich príčinách.

5. Kompetencia používať informačné a komunikačné technológie–schopnosť využívať multimediálne technológie na vyhľadávanie, ukladanie, vytváranie, prezentovanie, triedenie a na výmenu informácií.

Vedomosti:  hlavné funkcie počítača (práca s textovým editorom, internet, e-mail, databáza, ukladanie informácií).

Zručnosti:  spracuje veľké množstvo informácií a rozlíši relevantné a irelevantné  informácie a dezinformácie, objektívne a subjektívne informácie, komunikuje pomocou         e-mailu,  navštevuje webové stránky, prípadne ich sám tvorí.

Postoje: dokáže pracovať samostatne aj v tíme, usiluje o kritické zhodnotenie dostupných informácií, je si vedomý toho, že väčšia dostupnosť informácií musí byť vyvážená vyšším etickým a užívateľským štandardom (schopnosť rozlíšiť, čo je dostupné a čo je prípustné), je citlivý voči súkromiu druhých.

6. Kompetencie personálne a interpersonálne– všetky formy jednania, ktorých osvojenie podmieňuje schopnosť jedinca efektívne a konštruktívne sa podieľať na dianí v spoločnosti, schopnosť riešiť problémy v osobnom, rodinnom aj verejnom kontexte.

Vedomosti:  pravidlá správania a konania, ktoré sú spoločnosťou prijímané a vyžadované, zdravý životný štýl (zdravie, hygiena, výživa), občianske práva,
národný jazyk,  ústava krajiny, v ktorej žije, činnosť inštitúcií, ktoré robia politické rozhodnutia na miestnej, regionálnej, národnej, európskej a medzinárodnej úrovni,  susediace krajiny v Európe,  hlavné osobnosti v miestnej samospráve a vláde, politické strany a ich programy, hlavné udalosti, trendy a zmeny na národnej, európskej a svetovej úrovni, princípy demokracie, aktívneho občianstva a typy vlád.

Zručnosti: dôveruje a je empatický vo vzťahu k druhým,  je tolerantný k názorom a konaniu druhých, kontroluje vlastné agresívne konanie a násilné alebo sebazničujúce modely konania,  je schopný odlíšiť profesijný a osobný život a neprenášať profesijné konflikty do osobného života,  pozná princíp volieb a účasť vo voľbách, zúčastňuje sa aktivít v miestnych komunitách, dokáže účinne komunikovať s verejnými inštitúciami,  jedná solidárne, dáva najavo záujem o problémy miestnej alebo širšej komunity, v ktorej žije a pomáha ich riešiť.

Postoje:  má záujem o druhých, rešpektuje druhých,  je schopný kompromisu,
je bezúhonný, čestný,  koná asertívne, chápe rozdiely medzi hodnotovými systémami rôznych náboženstiev alebo etnických skupín a rešpektuje ich, je tolerantný voči hodnotám druhých, rešpektuje ich súkromie a je schopný vystúpiť proti antisociálnemu konaniu,  pociťuje spolupatričnosť k miestu, kde žije, so svojou krajinou a so svetom, podporuje rôznorodosť a súdržnosť v spoločnosti,  je ochotný zapojiť sa do rozhodovacích procesov vo svojej komunite, je schopný zapojiť sa dobrovoľne do určitej činnosti pre spoločnosť a zúčastniť sa občianskych aktivít.

Jednotlivé kľúčové kompetencie sa navzájom prelínajú, prepájajú a majú nadpredmetový programový charakter. Získavajú sa ako produkt celkového procesu vzdelávania a sebavzdelávania, t.j. kompletného vzdelávacieho programu.

 

2.6 Pedagogické stratégie 

            Pre dosiahnutie zámerov a cieľov školy využívame na vyučovaní také metódy a formy práce, aby sme zefektívnili vyučovanie a dosiahli potrebné vedomosti a zručnosti.   Dôraz kladieme na samostatnosť a zodpovednosť za učenie.

            Podporujeme vyučovanie pomocou didaktickej techniky, využívame IKT vo vyučovaní,  PC, internet, zapojili sme sa do projektu Infovek.

            V oblasti rozumovej výchovy je naším cieľom rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, samostatnosť, aktivitu využívaním pestrých foriem výučby ako blokové vyučovanie, ktoré umožní zefektívniť výučbu prepojením viacerých predmetov a zníži záťaž žiakov.

            Preferujeme interaktívne, skupinové, programové, individuálne vyučovanie v rôznom prostredí, zážitkové a skúsenostné, exkurzie, športové aktivity, účelové kurzy, rôzne výchovné aktivity súvisiace so vzdelávaním.

            Osobnostný a sociálny rozvoj budeme realizovať stimuláciou skupín žiakov so slabšími vyučovacími výsledkami, podporou individuálnych schopností. Vyučujúci s aprobáciou špeciálny pedagóg poskytnú odbornú pomoc žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ich rodičom a zamestnancom školy.

            Budeme si všímať, vyhľadávať talenty v jednotlivých oblastiach a rozvíjať ich. Dôraznejšie budeme preferovať samostatnú prácu žiakov a ich cieľavedome zvládnutie učiva. Budeme sa orientovať na pozitívne hodnotenie žiakov, najmä slaboprospievajúcich, pre zvýšenie ich vnútornej motivácie.

            Práca v  oblasti environmentálnej výchovy je na našej škole veľmi bohatá. Aktivity sú zapracované do všetkých predmetov, hlavne prírodovedných. Žiaci dosahujú v tejto oblasti veľmi dobré výsledky v olympiádach. 

            Pri prevencii drogových závislostí organizujeme preventívne vzdelávacie, kultúrne a športové aktivity počas celého roka aj v rámci týždňa proti drogám. Cez koordinátora sústavne pôsobíme proti fajčeniu a alkoholickým nápojom účelným využívaním voľného času i vlastným príkladom.

 

2.7  Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami

             Naša škola je otvorená pre vzdelávanie všetkých žiakov, to je i pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, s poruchami učenia, pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov s nadaním.

            Prvoradou zásadou pri práci s problémovým dieťaťom je zaujať taký postoj, v ktorom nie je umenie dokázať, že niečo nevie, ale dať mu príležitosť ukázať, že niečo vie. Dbá sa na taktný prístup učiteľa, ktorý vždy  vychádza z konkrétnych znalostí problémov žiaka získaných zo správ z psychologického  a špeciálno-pedagogického vyšetrenia, z údajov od rodičov dieťaťa a z poznatkov pri výuke žiaka.

            Škola spolupracuje s centrom PPP v Prievidzi , s centrom špeciálno-pedagogického poradenstva pri ŠZŠ v Handlovej , s rodičmi, s pediatrom, koordináciou výchovného poradcu.  Po odbornom vyšetrení vyučujúci sa riadia pri ďalšej práci podľa odporúčaní vyplývajúcich z odbornej diagnostiky žiaka. Pri hodnotení a klasifikácii žiakov s vývinovými poruchami učenia sa postupuje podľa Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov s vývinovými poruchami učenia v základných a stredných školách č. CD.2004-12003/23597-:095 schválené MŠ SR dňa 31. augusta 2004 s platnosťou od 2. septembra 2004.  Naša škola nespĺňa podmienky odborno-personálneho zabezpečenia - liečebný pedagóg, školský psychológ, špeciálny pedagóg, logopéd a asistent učiteľa.
            V prípade potreby má škola možnosti vytvorenia bezbariérového prístupu k triedam na prízemí, zabezpečenia učebných a kompenzačných pomôcok. V prípade individuálnej integrácie žiaka so špeciálnymi potrebami v bežnej triede by sa postupovalo podľa odporúčaní špeciálneho pedagóga, v spolupráci s ním  vypracuje individuálny vzdelávací program triedny učiteľ so súhlasom zákonného zástupcu .

            Žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia sa venuje osobitná starostlivosť zo strany triedneho učiteľa v spolupráci s výchovným poradcom a vyučujúcimi:

individuálnym prístupom,

rozvíjaním priaznivej sociálnej klímy v triede, empatie, tolerancie, pomoci a  vzájomnej   spolupráce,

v prípade potreby zabezpečením doučovania,

vo vyhrotených prípadoch spoluprácou s obecným úradom, sociálnym kurátorom.

2.8  Zabezpečenie výučby pre mimoriadne nadaných žiakov

             U žiakov s mimoriadnym nadaním sa škola zameriava na rozvíjanie:

intelektového nadania– najmä v oblasti matematiky, chémie, biológie prípravou na súťaže a olympiády,

umeleckého nadania  - v predmetoch slovenský jazyk a výtvarná výchova prípravou na recitačné súťaže, jazykové olympiády, výtvarné tematické súťaže,

športového nadania– v športových triedach so zameraním na futbal , v predmetoch telesná a športová výchova prípravou na športové súťaže najmä v atletike, futbale a basketbale.

Vzdelávanie nadaných žiakov rozvíja škola aj skvalitňovaním materiálneho zabezpečenia: budovaním knižnice, rozširovaním výpočtovej techniky a dopĺňaním športových pomôcok.  

2.9  Začlenenie prierezových tém 

            Povinnou súčasťou obsahu vzdelávania sú prierezové tematiky, ktoré sa prelínajú cez vzdelávacie oblasti. Prierezové témy realizujeme ako  súčasť vzdelávacieho obsahu oblastí vzdelávania a vhodných učebných predmetov, rozširujúcich hodín,  formou projektov. Pri začleňovaní prierezových tém  používame aktivizujúce, interaktívne  učebné metódy.

Prierezové tematiky: 

Tematiky

          Predmety

Multikultúrna výchova

          Dejepis, občianska výchova, geografia, výtvarná výchova, hudobná a etická výchova

Mediálna výchova

          Občianska výchova, etická výchova, geografia, slovenský jazyk

Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra

          Všetky vzdelávacie predmety

Osobnostný a sociálny rozvoj

          Všetky vzdelávacie predmety

Environmentálna výchova  

          Prírodopis, geografia, etická výchova, výtvarná výchova, občianska a technická výchova

Dopravná výchova

          Špecializované kurzy dopravnej výchovy, športové dni (napr. koniec školského roka)

Ochrana človeka a zdravia

          Účelové cvičenia - civilná ochrana, zdravotná príprava, pohyb a pobyt v prírode

Tvorba projektu a prezentačné zručnosti                    

          Všetky vzdelávacie predmety

 Multikulárna výchova - cieľom prierezovej témy je výchovné a vzdelávacie pôsobenie zamerané na rozvoj poznania  rozličných tradičných aj nových kultúr, akceptáciu kultúrnej rozmanitosti ako spoločenskej reality a rozvoj tolerancie, rešpektu a prosociálneho správania a konania vo vzťah ku kultúrnej odlišnosti. Žiaci spoznávajú svoju kultúru aj iné kultúry, históriu, zvyky a tradície, rešpektujú tieto kultúry ako rovnocenné a dokážu s ich príslušníkmi tvorivo komunikovať a spolupracovať. Multikultúrnu výchovu možno začleniť do slovenského a cudzieho jazyka, hudobnej a výtvarnej výchovy vo všetkých ročníkoch.

Mediálna výchova- cieľom prierezovej tematiky je, aby žiaci lepšie porozumeli pravidlám fungovania mediálneho sveta a primerane veku sa v ňom orientovali. Dokázali posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich to hodnotné, pozitívne formujúce ich osobnostný rast a dokázali si uvedomiť negatívne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich zodpovedným prístupom eliminovať. Prierezovú tému začleňujeme do predmetov slovenský jazyk, vlastiveda, prírodoveda vo všetkých ročníkoch .

Regionálna výchova a tradičná ľudové kultúra -cieľom je vytvárať u žiakov predpoklady na pestovanie a rozvíjanie citu ku krásam svojho regiónu, prírody, staviteľstva, ľudového umenia a spoznávanie kultúrneho dedičstva našich predkov.

Edukačná činnosť je zameraná na to aby žiaci v rámci regionálnej výchovy poznali históriu a kultúru vlastnej obce, mesta – na funkčné využívanie historických regionálnych ukážok: môj rodný kraj – kraj, kde žijem; škola a jej okolie; moja trieda; obec, v ktorej žijem; čo sa mi v našom kraji najviac páči; čím sa pýši naša obec (príbehy o rodákoch, pamätné miesta, sochy a i.), história, (osídlenie), povesti, piesne, šport a kultúra, osobnosti, ale aj súčasnosť vo všetkých smeroch napr. ekonomika); jej flóru a faunu – význam ochrany prírody, lesa, vody, živočíchov – objavujeme Slovensko – objavovanie a spoznávanie prírodných krás a zaujímavostí Slovenska; povesťami opradené pohoria – cestujeme po Slovensku – oboznámenie sa s časťami Slovenska formou výletu; povesti z veľkých a starých miest Slovenska; zvyky a tradície; ľudia v mojom okolí (aj o úcte k starším obyvateľom); pripomíname si našich predkov – vychádzať z rodinného prostredia t.j. téma – RODINA – rodostrom rodiny, tradičné jedlá; stretnutia s pamätníkmi (starými rodičmi, známymi) na besedy; rozhovory so žiakmi o minulosti ich regiónu a pod. Vedieť sa orientovať v turisticky a historicky atraktívnych miestach Slovenska.

Osobnostný a sociálny rozvoj –rozvíjať u žiakov sebareflexiu, sebapoznávanie, sebaúctu, sebadôveru a s tým spojené prevzatie zodpovednosti za svoje konanie, osobný život a sebavzdelávanie, naučiť žiakov uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných, pomáhať žiakom získavať a udržať si osobnostnú integritu, pestovať kvalitné medziľudské vzťahy, rozvíjať sociálne zručnosti, podporovať svojím obsahom prevenciu sociálno - patologických javov v škole (prevenciu šikanovania, agresivity...) 

Environmentálna výchova– prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručností a schopností nadobudne schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi, poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych oblastiach sveta, pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo vzťahu k prostrediu. Prierezovú tému začleňujeme do predmetu geografia, biológia, prírodoveda, prvouka, občianska výchova, etická výchova.

Dopravná výchova – sú zamerané na všetky tri oblasti osobnosti žiaka, na oblasť kognitívnu, afektívnu a psychomotorickú, ktoré je potrebné proporcionálne rozvíjať.

Ochrana života a zdravia –integruje postoje, vedomosti a zručnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách a hlavným cieľom je pripraviť každého jednotlivca na život v prostredí, v ktorom sa nachádza. Nevyhnutným predpokladom k tom u je neustále spoznávanie prostredia prostredníctvom pohybu a pobytu v prírode.

Tvorba projektu a prezentačné zručnosti– prostredníctvom vlastnej organizácie práce naučiť žiakov riadiť seba, tím, vypracovať si harmonogram svojich prác, získavať potrebné informácie, spracovať ich, vedieť si hľadať aj problémy, ktoré treba riešiť, správne ich pomenovať, utvoriť hypotézu, overiť ju a pod.

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Školská 526/53, Handlová
    Školská 526/53
  • +421465475397

Fotogaléria